Automaty do gier – z szarej strefy do legalnie działającej branży hazardowej

Automaty do gier – z szarej strefy do legalnie działającej branży hazardowej
Ta wiadomść jest ARCHIWALNA !! i była ważna do : 2007-03-28

Rozwój branży hazardowej w zakresie gier na automatach jest niewątpliwie zauważalny szczególnie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Do niedawna jeszcze ta gałąź rozrywki święciła swe sukcesy zwłaszcza w szarej strefie. To z kolei powodowało olbrzymie straty dla budżetu państwa, m.in. w związku z unikaniem przez firmy odpowiedzialności podatkowej. Dopiero od trzech lat budżet państwa zaczął tak naprawdę zarabiać na automatach. Związane jest to z nowelizacją ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Uregulowanie rynku gier na automatach oraz delegowanie dla Służby Celnej (od 2003r.) uprawnień do przeprowadzania kontroli w tym zakresie przyczyniły się do znacznego zmniejszenia funkcjonowania tej formy hazardu w nielegalnym „wydaniu”. Nie zahamowało to oczywiście nielegalnych form rozrywki na tyle drastycznie, by móc mówić o zlikwidowaniu szarej strefy - w samym tylko województwie lubelskim organy celne każdego roku zatrzymują setki automatów, na których urządzane są gry wbrew przepisom - niemniej pozwoliło na otwartą walkę z procederem; walkę, o której z perspektywy trzech lat można powiedzieć, że przekłada się na wymierne sukcesy.

Liczne kontrole celników w punktach urządzania gier na automatach (częstokroć przeprowadzane przy współudziale policji czy organów skarbowych), rekwirowanie automatów nielegalnych oraz kary (grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2) niejako wymusiły, częściowe przynajmniej, legalizowanie tej formy działalności.

Skala nielegalnej działalności w zakresie urządzania gier na automatach powoli się zmniejsza. Aktualnie obserwuje się pozytywne skutki prewencyjne działań prowadzonych przez organy celne, tj. wyłączanie i wycofywanie nielegalnych automatów do gier, a w ich miejsce wstawianie automatów legalnych. We właściwości miejscowej Izby Celnej w Białej Podlaskiej, a więc w całym województwie lubelskim, liczba punktów z automatami do gier o niskich wygranych wynosi obecnie 925 i jest większa o 19% w porównaniu do roku 2005 (na koniec 2005r. działało 779 punktów). Automatycznie zwiększyła się przez to liczba legalnych urządzeń działających w tego typu punktach – z 1398 w 2005r. do 1683 obecnie (wzrost o 20%).

Zważywszy, że szara strefa osiąga milionowe zyski z nielegalnych operacji na nielegalnych automatach – kontrola punktów gier jest w obrębie stałego zainteresowania Służby Celnej. Zwalczanie szarej strefy to z kolei jednoczesne stymulowanie wzrostu dochodów skarbu państwa.

Ostatnia modyfikacja 2006-11-28 16:20:27 przez Piotr Szprychel
materiał zredagował(a) : Marzena Siemieniuk

Źródło: http://www.bialapodlaska.uc.gov.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Automaty Forum Kasyno

SIZZLING HOT

Taktyki